Zalety ociepleń pianą PUR

Nie bez przyczyny jest to jeden z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych w budownictwie. Nieustannie zwiększające się wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych, które nakładane są na inwestorów, zmuszają do stosowania wyłącznie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Izolacje natryskowe od lat zyskują na popularności. Wykazują one przede wszystkim wysoką jakość oraz krótki czas realizacji. Jakie jeszcze zalety posiada piana PUR?

Czym właściwie jest piana PUR?

Jest to wyrób otrzymywany w wyniku reakcji chemicznej izocyjanianu oraz mieszanki żywić (poliol), która zachodzi pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze. Nowoczesny materiał kompozytowy wytwarzany jest na budowie z gotowych składników, a nanoszony za pomocą specjalnego agregatu do natrysku materiałów dwukomponentowych. Zachodząca reakcja spieniania powoduje nawet trzykrotny wzrost jej objętości, dzięki temu materiał wypełnia całą przestrzeń. Wyróżnia ją wysoka trwałość oraz efektywność.

Piana PUR i JEJ zalety

Izolacje natryskowe wykonywane poprzez nakładanie piany poliuretanowej należą nie tylko do jednych z najtrwalszych, ale również najszybszych metod ocieplania. Jest to także bardzo szczelna i bezspoinowa izolacja termiczna pozbawiona mostków termicznych. Ponadto, wyróżnia ją doskonała adhezja do większości materiałów budowlanych oraz brak utraty izolacyjności z upływem czasu. Wyrób przez długie lata chroni przed utratą ciepła zimą, natomiast latem zabezpiecza pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem się.

Jest to materiał łatwy w aplikacji, co jest szczególnie kluczowe w wypadku poddasza. Idealnie dopasowuje się do skośnych, ciasnych i trudno dostępnych powierzchni, których tam nie brakuje. Dzięki swojej rozpiętości jest w stanie wniknąć w nawet najdrobniejsze szczeliny, a zatem zapobiega powstawaniu mostków termicznych.

Pochłania znacznie mniej wilgoci z powietrza od np. wełny mineralnej. Co za tym idzie, wyróżnia ją także duża odporność na działanie grzybów i pleśni. Jest to także przyjazne środowisku rozwiązanie - wyrób jest bezpieczny dla ludzi i otoczenia.

Jej konkretny rodzaj, a dokładniej, określone właściwości mogą zostać dobrane indywidualnie do potrzeb danego projektu. Poprzez odpowiedni dobór mieszanek komponentów do produkcji piany PUR można uzyskać np. pożądaną lepkość, reaktywność oraz inne właściwości.