Lambda - co to jest i jakie ma znaczenie?

Lambda to współczynnik przewodzenia ciepła. Im jest on mniejszy tym lepiej. Materiał o mniejszym współczynniku przewodzenia ciepła słabiej przewodzi ciepło, czyli izoluje przed jego stratami. Czyli w praktyce, niezgodnie z prawami matematyki, w przypadku współczynnika lambda 0,033>0,040.

Teraz trochę praktyki, którą przedstawimy na przykładzie materiału Purinova Purios E - jest to piana otwartokomórkowa o wspólczynniku starzeniowym lambda 0,037 W/m2K. Zanim pokażemy wszystko na liczbach, kilka słów czym jest lambda starzeniowa. Często padają oskarżenia w kierunku piany PUR, że jej lambda w krótkim czasie się pogarsza. Nie jest to do końca kłamstwo, a zła interpretacja często wynikająca z niewiedzy i nieznajomości produktu. Piana otwartokomórkowa tuż po natrysku osiąga wspólczynnik lambda na poziomie 0,033W/m2K. Za sprawą otwartych komórek dwutlenek węgla ulatnia się i piana osiąga lambdę na poziomie 0,037 (w przypadku piany Puriova Purios E). Jest to lambda starzeniowa. Ważną kwestią jest to, iż proces ten nie trwa latami, tylko kilka sekund od zaaplikowania piany. Jest to realna wartość, którą trzeba brac pod uwagę w trakcie doboru grubości izolacji. Kiedy piana PUR osiągnie starzeniowy współczynnik lambda to jego termoizolacyjność przez długi czas nie ulegnie zmianie i nie ma powodów do obaw, że piana będzie mniej skuteczna z czasem. Producenci pian są tego pewni, dlatego udzielają 25 lat gwarancji na niezmienność parametrów piany! Wow! Podczas wycen ważne, aby dopytać specjalistę, czy podawana przez niego lambda to lambda starzeniowa. Ma to ogromny wpływ na cenę. W tym momencie Puriova ma w swojej ofercie produkt o współczynniku przewodzenia ciepła na poziomie 0,033 W/m2K (produkt Purinova Purios FR), jednak jest on znacznie droższy. Przy grubości 25cm za pianę Purinova Purios E (lambda 0,037) zapłacimy w zależności od czynników 65-75,00 zł/m2 netto, a za pianę Purinova Purios FR 85-95,00 zł/m2 netto. Kiedy pochylimy się nad obliczeniami okaże się, iż 22cm piany Purinova Purios FR odpowiada 25cm Purinovy Purios E, dlatego pianę Purinova Purios FR stosuje się najczęściej w niskich pomieszczeniach, w których każdy centymetr jest na wage złota.
Ok, wróćmy do obliczeń. Od 2021r. współczynnik U dla dachu ma wynosić nie więcej niz 0,15 W/m2K, do roku 2021 było to 0,18 W/m2K. Wielu z klientów zadaje sobie pytanie co to oznacza i jaką grubość w związku z tym dobrać. Ponizej przedstawiamy krótki i uproszczony sposób obliczenia grubości dla dachu:

Obliczenie u przegrody dachu dla piany Purionva Purios E o grubości 25cm
R=d/  λ
u=1/R
d – grubość izolacji w m- w tym przypadku 25cm=0,25m
λ – współczynnik przewodzenia ciepła
R – opór cieplny
R= 0,25/0,037
R= 6,757
u=1/6,757
u= 0,1480 – izolacja spełnia wymagania na rok 2021

Obliczenia u przegrody dachu dla piany Purinoa Purios FR o grubości 22cm
R=d/  λ
u=1/R
d – grubość izolacji w m - w tym przypadku 22cm=0,22m
λ – współczynnik przewodzenia ciepła
R – opór cieplny
R= 0,22/0,033
R= 6,667
u=1/6,667
u= 0,1499 – izolacja spełnia wymagania na rok 2021

Trzeba jednak pamiętać, że obliczenia nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością w przypadku złego i niedbałego wykonania. Piana PUR jest świetnym rozwiązaniem dla skomplikowanyh dachów, ponieważ dociera w nawet najtrudniej dostępne zakamarki, dzięki czemu unikamy mostków termicznych. Mostki termiczne to newralgiczne miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła z domu i wkrada się zimno (w przypadku zimy) lub ucieka chłód i wkrada się ciepło (w przypadku lata). Nawet najlepszej jakości materiał nie poradzi sobie ze słabej jakości wykonaniem. Trzeba pamiętac, aby:
- przykryc krokwie na przynajmniej 3/4cm pianą;
- ocieplić murłatę;
- nie pozostawic niedocieplonych przestrzeni;
- unikać dużych różnic na grubościach izolacji.
Skupmy się na ostatnim punkcie. Ze względu na fakt, iż piana jest aplikowana natryskowo i ma bardzo szybki czas startu, nie można wymagać tak gładkiej powierzchni jak np. przy tynkach. Firmy wykonujące izolacje natryskowe mają wpisane w umowy tolerację na grubości, często też w dół, co oznacza że zamiast umówionych np. 25cm klient może otrzymać na przeważającej powierzchni grubości zdecydowanie mniejsze. U Nas klienci mają gwarancję umówionej grubości, co oznacza, że nie bedzie mniej centymetrów izolacji niż się umówiliśmy. Ważne, aby to uwzglednić podzas montażu wieszaków pod zabudowę GK, ale to objaśnimy w innym artykule, który popelnimy pod nazwą "Jak przygotować dach do aplikacji piany PUR" już niedługo. Nasi klienci montaż wieszaków i same wieszaki pod zabudowę GK mają w cenie, dlatego nie musza się o to martwić.
Aby uzyskac jak najbardziej skuteczną izolacje oraz nieduże odchyły grubości pianę kładziemy warstwowo, dzięki czemu tez piana wygląda dużo bardziej estetycznie i najprościej mówiąc lepiej utrzymuje temperaturę w pomieszczeniach. Zachęcamy do obejrzenia naszych realizacji i odwiedzenia naszego profilu na fb: https://www.facebook.com/PIANAPURAF

Bardzo ważne, aby podczas wyboru Wykonawcy nie kierowac się tylko ceną, a także czynnikami wymienionymi w artykule. Niedługo opiszemy także co wpływa na cenę usługi i jakich nieuczciwych chwytów dopuszczają się niektóry Wykonawcy. Zależy Nam na popularyzacji wykorzystywania piany, a niestety takie działania wpływają negatywnie na jej renomę.

P.S. Jak już się tak chwalimy to pracujemy też na własnym agregacie i nic za to nie doliczamy. Klient nie musi ogarniać przyłączy, a my mamy większy komfort pracy ;)

Szukasz Wykonawcy ocieplenia dachu, stropu, fundamentów, hal, chłodni itp.? Zadzwoń pod numer 691230391.

TO DO DZIEŁA! SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

NASZA BAZA

SPOKOJNA 9

MARKI

05-270

Polska

WYŚLIJ NAM MAILA
ALBO ZADZWOŃ!