Piana otwartokomórkowa - zastosowanie i właściwości

Doskonale sprawdza się do ocieplania wnętrz różnego rodzaju budynków. Piana otwartokomórkowa to specjalnie zaprojektowany wybór o porowatej strukturze, dzięki czemu przypomina gąbkę. Jest złożona przynajmniej z 80% komórek otwartych. Nazywana również półsztywną, ze względu na niewielką wytrzymałość mechaniczną najczęściej stosowana jest do ocieplania poddaszy.

Piana otwartokomórkowa i jej właściwości

To materiał lekki, który nie obciąża konstrukcji, wręcz przeciwnie, dodatkowo ją wzmacnia. W swojej budowie posiada przeważającą liczbę komórek otwartych, dlatego właśnie często mówi się, że piana “oddycha”. Przekłada się to również na wysoką trwałość ocieplenia. Wyrób przepuszcza parę wodną, chłonie wodę i wilgoć. Niemniej jednak nie jest to wada, ponieważ termoizolacja nie jest używana do zabezpieczania budynków przed wodą, natomiast paroprzepuszczalność pomaga w utrzymaniu korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach czy odpowiedniego stanu przegród budowlanych. Ponadto, posiada klasyfikację E reakcji na ogień. Posiada również bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej. Co więcej, nawet z upływem lat nie utlenia się i nie zmniejsza swojej objętości. Dzięki temu nie traci właściwości nawet z biegiem czasu. Z uwagi na zastosowanie techniki natryskowej, jest także stosunkowo łatwa i szybka w nakładaniu. Wyrób ten jest również w pełni bezpieczny dla zdrowia.

Piana otwartokomórkowa - jakie jest jej zastosowanie

Pełni funkcję izolatora o doskonałym współczynniku przenikania oporu dyfuzyjnego i ciepła. Zaraz po aplikacji rozpręża się bardzo dynamicznie i zwiększa swoją objętość nawet o 100 razy. To właśnie dzięki temu pianka jest w stanie dotrzeć nawet w niewielkie szczeliny i wszelkie trudnodostępne miejsca. Wnikając w nawet najmniejsze szczeliny, wypełnia je, a zarazem eliminuje potencjalne występowanie mostków termicznych. Ponadto, można ją pokrywać płytami kartonowo-gipsowymi. Świetnie klei się również do folii paroprzepuszczlnej, drewna i płyt OSB czy MPF, a także betonu czy cegły. Dzięki temu z powodzeniem używana jest np. do tworzenia estetycznego poddasza do zamieszkania.